Zajęcia Intro – czego się na nich dowiesz?

Parę faktów o Intro, czyli czego nauczysz się na pierwszych zajęciach kite’a

Pierwsze dwie godziny zajęć kitesurfingu zawsze odbywają się na plaży. Stanowią podstawę późniejszej nauki i zaopatrują nas w wiedzę, która jest niezbędna na wodzie. Dlatego ważne jest, aby w ciągu tych dwóch godzin skupić całą swoją uwagę na tym, co mówi do nas instruktor. Nie ma się co bać – chociaż Intro to przede wszystkim zajęcia teoretyczne, nie musimy niczego uczyć się na pamięć. Wystarczy chwila koncentracji, a sami zobaczycie, że wszystko będziemy zapamiętywać na bieżąco, zwłaszcza, kiedy będzie trzeba powtórzyć czynności, które pokazywał nam instruktor.

 

DCIM100GOPROGOPR0201.JPG

1. Zapisanie się na kurs i zapoznanie z bazą

Kiedy podejmiemy już decyzję o zapisaniu się na kurs warto rozejrzeć się po szkółce. Prawdopodobnie osoba zajmująca się biurem oprowadzi Was po miejscu, gdzie trzymamy pianki, kapoki, kaski oraz trapezy, a także pokaże, gdzie znajduje się sprzęt do kite’a. To na pewno pomoże przed kolejnymi zajęciami, kiedy samodzielnie będziecie musieli się przygotować do wyjścia na wodę. Warto pamiętać, aby zawsze przyjść do szkółki 10-15 minut przed godziną rozpoczęcia zajęć, ponieważ przebranie się i założenie trapezu zawsze zajmuje trochę czasu. Dobrze jest przygotować się porządnie i nie zapomnieć żadnego elementu ekwipunku, żeby już po wyjściu na wodę niczym się nie rozpraszać.

 

2.  Dobranie pianki, kapoku, kasku i trapezu

Choć woda w zatoce jest płytka i tak uczymy się kitesurfingu w kamizelce i kasku, ze względu na bezpieczeństwo. Muszą być odpowiednio dobrane, aby kamizelka nie była za luźna, a kask odpowiednio trzymał się na głowie. W przypadku pianki, oprócz odpowiedniego rozmiaru, istotna jest także grubość, w zależności od temperatury możemy wybrać taką, która będzie nas właściwie chronić przed zimnem (pamiętajmy, że kiedy stoimy dość długo w wodzie jesteśmy szczególnie narażeni na niską temperaturę i zimny wiatr). Co do rozmiaru pianki, musi być przylegająca, ale nie może też ograniczać nam ruchów – ktoś w szkółce na pewno pomoże Wam dobrać właściwy rozmiar tak, abyście czuli się swobodnie i nie marzli w trakcie zajęć :)

DCIM100GOPROGOPR0323.JPG

 

3. Wyjście na plażę z instruktorem

Kiedy jesteśmy już ubrani i gotowi do zajęć, wyruszamy z naszym instruktorem na plażę – w zależności od pogody i warunków wiatrowych może to być zarówno od strony zatoki, jak i otwartego morza. Najpierw instruktor opowie Wam o warunkach, jakie panują na danym spocie (miejscu, gdzie pływamy na kitesurfingu) – ważne, żebyśmy byli świadomi spotu, na którym uczymy się pływać, ponieważ głębokość wody może inna, w zależności od miejsca. Po drugie dowiesz się, jakie warunki wiatrowe tu panują. I tu przechodzimy do kolejnego, jednego z kluczowych elementów Intro.

DCIM100GOPROGOPR0300.JPG
 
 
 
 

 4. Wiatr – rozpoznanie jego kierunku i prędkości przed wyjściem na wodę

W tym sporcie wiatr to podstawa, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się oceniać jego kierunek i siłę – do tego dostosujemy rozmiar latawca, z którym wychodzimy na wodę.

W kitesurfingu wyróżniamy kilka podstawowych kierunków wiatru: onshore, offshore i sideshore (z angielskiego shore – brzeg). Zatem onshore to wiatr, wiejący w kierunku brzegu, offshore to wiatr, wiejący od brzegu wgłąb morza i sideshore – wiatr wiejący wzdłuż linii brzegowej. Występują też wiatry pośrednie, które są kombinacjami tych, które wymieniłam wyżej. Instruktor wyjaśni Wam, który wiatr najbardziej sprzyja uprawianiu kitesurfingu, a jaki jest niebezpieczny i trzeba zachować szczególną ostrożność, lub w ogóle nie wychodzić na spot z latawcem.
Kolejnym ważnym pojęciem jest okno wiatrowe. Tu będziecie musieli posłużyć się  wyobraźnią. Dzięki temu, na zajęciach, a także podczas samodzielnego pływania, będziecie nazywać położenie latawca tak, jak godziny na tarczy zegara. To bardzo ułatwia komunikacje na wodzie i usprawnia porozumiewanie się z instruktorem.

918E2C2C-C767-464A-822C-7394FD3E4A7A

 

5. Zapoznanie ze sprzętem

Następnym krokiem jest nauka prawidłowego rozkładania sprzętu. Najpierw instruktor wytłumaczy Wam, jak zbudowany jest latawiec, a potem pokaże, jak go napompować i przenosić z miejsca na miejsce, przytrzymując tubę główną. To jest bardzo ważne, ponieważ przy mocniejszym wietrze źle pozostawiony latawiec może nam odfrunąć, dlatego należy do odpowiednio zabezpieczyć, kiedy zamierzamy się od niego oddalić – do tego może pomóc przysypanie go w kilku miejscach piaskiem, co będzie działało na zasadzie dodatkowego obciążnika. Dopiero od właściwie zabezpieczonego latawca możemy się oddalić i zając innymi elementami.
Tu przechodzimy do rozkładania linek, które są połączone z barem i służą do sterowania latawcem. Zwijanie i rozwijanie linek nie jest skomplikowane, ale musimy przyłożyć się do tego zadania i robić to skrupulatnie. Źle zwinięte na bar linki mogą się splątać, a potem przysparza nam to problemów, kiedy chcemy szybko wyjść na wodę – zamiast tego siedzimy na plaży i próbujemy je rozsupłać, dlatego lepiej tego uniknąć.

DCIM100GOPROGOPR0270.JPG

 

6. Przybliżenie systemów bezpieczeństwa

To jest kolejny, niezwykle istotny moment podczas Intro. To, co powie i zaprezentuje nam instruktor może kiedyś ocalić nam życie. Kitesurfing nie jest sportem niebezpiecznym, o ile przestrzegamy zasad bezpieczeństwa i kierujemy się rozsądkiem. Dlatego tutaj – pełne skupienie. I co najważniejsze, nie bójcie się zadawać pytań! Zrozumienie mechanizmu zrywki i działania leash’u było dla mnie najtrudniejsze podczas Intro, dlatego o wiele rzeczy musiałam dopytać. Wszyscy mamy do tego pełne prawo, w końcu jesteśmy tu, aby się wszystkiego nauczyć jak najlepiej, aby potem czuć się bezpiecznie i nie panikować.

 

7. Składanie sprzętu i powrót do szkółki

Na koniec musimy nauczyć się czyścić i składać sprzęt. Latawiec koniecznie trzeba wysuszyć i spuścić dokładnie powietrze, a bar zwijamy w ósemki. Poskładany sprzęt odnosimy do szkółki, żeby czekał na kolejne zajęcia, a piankę i kapok odwieszamy do wysuszenia :)
Pozostaje tylko czekać na kolejne zajęcia ze sterowania latawca – już wtedy będziecie mogli poczuć, jaką moc generuje.

 

Tak po krótce wyglądają pierwsze zajęcia, ale wszystkiego dokładnie dowiecie się od instruktorów. Wpadajcie zapisać się do szkółki Surferowni, nasz team już na Was czeka!

Komentarze są wyłączone.