Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/platne/serwer23019/public_html/surferownia/blog/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2245
Historia kitesurfingu - Blog | Surferownia by Flyspot

Historia kitesurfingu

Historia Kitesurfingu
Wszyscy kochamy kita, ale czy każdy zna jego historie? Skad w ogóle wziela nie zajawka na ten sport? Kitesurfing jest młodym sportem – nie ma tak długiej historii jak piłka nożna czy siatkówka. Jednak posiada bardzo ciekawa historie, stworzona przez ludzi z pasją. Przedstawimy wam dziś historie, jak kite stał się dyscypliną sportowa od początku az do momentu pojawienia nie tego sportu na igrzyskach w Paryżu w 2004 roku.

7A2FDFBF-BA8B-43A8-8B69-7DCE6B40BEFF

Historia kitesurfingu, napewno Cię zaskoczy, ponieważ początki tej dyscypliny, były bardzo rożne od tej formy, która znamy dziś. Formę taka jaka znamy dziś, tego sportu powstała dopiero w latach 90, jednak pierwsze próby pływania na desce pojawiły nie juz w 1977 roku kiedy holender Gijsbertus Adrianus Panhuizen jako pierwszy wykorzystał sile latawca do płynięcia w pozycji stojącej na desce. Swój wynalazek opatentował i choć nie przyniósł mu za bardzo korzyści finansowych to jego pomysł jest używany do dziś, i śmiało można go nazwać wynalazca kitesurfingu. Jednak latwiec jakiego używali po kontakcie z woda, bardzo szybko sie psuł i nie nadawał nie juz więcej do użycia – bardzo często tonął.  Z czasem jednak projekty latawca poszły do przodu i stworzono latawiec z tubą do pompowania. Był to bardzo ważny moment, dzięki temu latwiec stal nie wodoodporny i nie topił sie w wodzie jak jego poprzednicy. Taki właśnie dmuchane latawce po raz pierwszy pojawił się na wodzie w latach osiemdziesiątych. Jedna z osób, (np. Cory Rossler) nie znał jeszcze potencjału  latawca i w 1985 roku próbował swoich sil w tak zwanym kite- ski. Cory Rossler jest autorem kite ski, do nart wodnych podpiął sie z latawcem. W takim czasie jeszcze nikt nie używal, dobrze znanego nam wszytki trapezu (jak wiemy, zapewnia on nam duży komfort w pływaniu).
8F86ED84-1F59-449C-B326-B9DA9E9E53CB

KITE – KALENDARIUM

1997 Bracia Legaignoux patentują system czterolinkowego drążka sterowniczego, z którego korzystają producenci kitesurfingu do dziś.
W tym samy roku firma F-one rozpoczyna produkcję specjalnych desek kierunkowych (ang. directional) do kitesurfingu zaprojektowaną przez Raphael Salles.

1999 Robby Naish, który do tej pory produkował latawce dwulinkowe na licencji Bruna Legaignoux (WIPIKA) zaczyna wprowadzać własny projekt czterolinkowego latawca o nazwie NAISH AR5.
W tym samym roku na Dominikanie, w miejscowości Cabarete, powstaje Międzynarodowa Organizacja Kiteboardingowa IKO (ang. International Kiteboarding Organization), której celem jest certyfikowanie szkółek, instruktorów oraz stworzenie międzynarodowego systemu szkolenia.

2000 Powstaje związek sportowy PKRA (Professional Kiteboard Riders Assiociation) organizujący do dnia dzisiejszego Puchar Świata w kitesurfingu.

2005 Następuje rewolucja w sprzęcie kitesurfingowym, wprowadzane na rynek latawce typu bow, stopniowo wypierają latawce typu c-shape.

2008 Powstaje organizacja IKA (International Kiteboarding Association), która dziś reprezentuje środowisko kiteboardingowe przed Światową Organizacją Żeglarską i Komitetem Olimpijskim. W tym roku również we wrześniu 2008 roku oficjalnie uznano kitesurfing za najszybszy sport wodny – amerykański kitesurfer  Robert Douglas osiągnął prędkość 49.84 węzłów, co odpowiada ok. 92 km/h. zaledwie miesiąc później Francuz, Alex Caizergues, pobił jego rekord osiągając 50.57 węzłów (ok. 93 km/h).

2018 Decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego kitesurfing w formule foil zostaje wprowadzony na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024r. Przyznany zostaje jeden medal w sztafecie  (startują razem kobiety/mężczyźni).

i my tez możemy się pochwalić osiągnięciami Polskiej Historii Kita,

2019 Julia Damasiewicz, nadzieja Polski na Igrzyskach Olimpijskich, zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie Formuła Kite, następnie drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata na Sardynii oraz srebrny medal na Igrzyskach Sportów Plażowych rozgrywanych w Doha w Katarze.

A w 2019 roku świętowaliśmy 20-lecie kitesurfingu w Polsce. 🤘🏻

Jak widzicie kitesurfing w ostatnich blisko 40 lat bardzo mocno sie zmienił.  Dzisiaj ten sport bezpieczniejszy i  bardziej komfortowy. Dziś jako kitesurferzy mamy  latawce najnowszej generacji jak i, różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa (to najważniejsze)  i dziesiątek różnych desek. Jednak, dobrze jest wiedzieć jak doszło do tego, że dziś używamy tak skonstruowanego sprzętu – a nie inaczej.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer23019/public_html/surferownia/blog/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Komentarze są wyłączone.