Czy będzie wiało? Jak zaplanować wyjazd „na prognozę” wg Windguru?

35547723_1817448998320147_7932816372512325632_n
Kiedy kitesurfing całkowicie nas pochłonie i zaczniemy czuć, że to jest TO, staramy się znaleźć trochę czasu, aby wybrać na półwysep. Jednak żeby móc kontynuować naukę, lub samodzielnie polatać – potrzebny nam jest wiatr, na to nie ma rady. Dlatego, chociaż nasz kitesurfingowy urlop zaplanujemy miesiąc wcześniej, a walizka stoi już spakowana – nie ma gwarancji, że trafimy na odpowiednią pogodę. Podpowiemy, jak i gdzie sprawdzić warunki wiatrowe tak, aby do ostatniej chwili mieć pewność, że się nie rozczarujemy.

Najbardziej powszechnym serwisem internetowym do sprawdzania pogody na pływanie jest Windguru. Założenie konta jest darmowe oraz pozwala na dobieranie spersonalizowanych propozycji dostosowanych do wcześniejszych wyszukiwań – dotyczy to spotu, czy wyświetlanych jednostek. Oczywiście nie trzeba zakładać konta, aby sprawdzić pogodę, ale może być to dużym ułatwieniem, jeśli często odwiedzamy tą stronę. Strona jest także w wersji po polsku, dlatego nie będziemy mieli problemu z odczytaniem informacji.

 

W jaki sposób odczytywać dane zawarte w prognozie Windguru?

Kiedy w Google wpiszemy nazwę spotu i hasło prognoza wiatrowa, Windguru będzie prawdopodobnie pierwszą wyświetloną stroną. Nagłówek prognozy w tym serwisie składa się właśnie z nazwy spotu oraz ewentualnie danej jednostki (np. Szkółki kitesurfingowej), daty sprawdzania pomiarów oraz godziny (wg czasu UTC). W kolejnym wierszu znajduje się siła wiatru podana w węzłach. Są to pomiary uśrednione dla danej godziny. Istotne są kolory okienek, w których zapisane są wartości siły wiatru – od białego, przez niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, aż do czerwonego. Dają one czytelny obraz tego, z jaką siłą będzie mniej więcej wiało. Niżej, w analogiczny sposób podane są szkwały – nagłe wzrosty prędkości wiatru, które jednocześnie oznaczają maksymalną siłę wiatru w danej godzinie. Warto wziąć je pod uwagę przy wyborze rozmiaru latawca – im większa rozbieżność pomiędzy uśrednioną siłą wiatru, a siłą szkwałów, tym gorzej – wtedy wiatr będzie nierówny, a pływanie na kitesurfingu będzie utrudnione. Niżej znajduję się kierunek wiatru wyrażony przy pomocy strzałek – równie istotny w przypadku kite’a, o czym wspominaliśmy we wcześniejszym blogu. Podana jest także temperatura, wyrażona w stopniach Celsjusza, oraz stopnień zachmurzenia podany w procentach. Jeśli przewidywane są opady deszczu, informacja o ich intensywności jest podana na dole (wyrażona w milimetrach opadu na godzinę). Najniżej jest ocena Windguru, zależna od prędkości wiatru i temperatury – im większa prędkość wiatru tym gwiazdek jest więcej, natomiast ich kolor jest niebieski, gdy temperatura jest niska.

 

Wybrane modele pogodowe w serwisie Windguru

Model WRF (Weather Research and Forecasting) – dostępny dla większości Europy i obszarów Morza Śródziemnego, zawiera informacje o prędkości wiatru, przewidywanych szkwałach, temperaturze, zachmurzeniu i opadach. Zazwyczaj pogoda według tego modelu aktualizowana jest 4 razy dziennie i przedstawia godzinowy rozkład tych pomiarów na najbliższe 78 godzin.

Model GFS (Global Forecast System) – obejmuje całą powierzchnię Ziemi. Podobnie jak w modelu WRF jest aktualizowany 4 razy dziennie, jednak jego pomiary obejmują najbliższe 384 godziny. Rozdzielczość prognoz oznacza dokładność ich pomiarów – im mniejsza liczba kilometrów przy danym modelu, tym precyzyjniejsze są pomiary. Jednak skrócony zostaje wówczas zakres godzinowy sprawdzanej pogody.

 

Zrzut ekranu 2018-07-12 o 09.26.20

 

Windguru PRO

Jest to płatna wersja konta w tym serwisie, co wiąże się z pewnymi udoskonaleniami. Możliwa jest edycja danych własnego spotu, przez co wyświetlana pogoda wyznaczana jest dla bardzo sprecyzowanego miejsca. Co więcej, dane są tutaj dużo bardziej dokładne, ponieważ są najczęściej aktualizowane ( w darmowej wersji serwisu podane wartości mierzone są z 12-godzinnym wyprzedzeniem ).

 

Gdy już wiemy, w jaki sposób korzystać z tego serwisu i jak sprawdzić pogodę w wyznaczonym spocie na Półwyspie Helskim, pozostaje tylko zaplanować wolne i wybrać się w podróż „na prognozę”. Warto z tego korzystać, aby nie wybierać terminu w ciemno. Jeśli będziecie chcieli popływać na kitesurfingu w Jastarni wpadajcie do Nas – spytajcie w biurze o przewidywane prognozy :) Z naszą wersją Windguru PRO w Surferowni chętnie podpowiemy, kiedy najlepiej wyjść na wodę, czy umówić lekcję z instruktorem. Aloha!

Komentarze są wyłączone.