FAQ

 

Najczęściej zadawane pytania


 

Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań. Warto się z nimi zapoznać. Jest to świetnie źródło informacji przed pierwszą przygodą z kitesurfingiem. Kliknij w pytanie, aby je rozwinąć.

1Co to jest kitesurfing?
Jest to sport wodny,w którym wykorzystujemy jako siłę napędową wiatr, a dzięki latawcowi i desce możemy ślizgać się po wodzie. Jest to też przede wszystkim sposób na pełne relaksu i wrażeń wakacje :)
2Czy kitesurfing jest trudnym sportem?
Nie, jest to sport bardzo łatwy. Postępy widzisz z minuty na minutę, wystarczy podstawowa sprawność fizyczna.
3Kto i w jakim wieku może uprawiać kitesurfing?
Każda osoba sprawna fizycznie, niezależnie od wieku, jedyne kryterium to waga powyżej 40 kg. Kitesurfing wbrew pozorom nie wymaga dużego wysiłku fizycznego co powoduje, iż najmłodsi kursanci są w wieku około 7 lat a najstarsi nawet w okolicach 70 roku życia.
4Czy kitesurfing jest bezpieczny/niebezpieczny?
Jest to bezpieczny sport, zwłaszcza, że większość ludzi uprawia go na poziomie rekreacyjnym. Twojej uwadze nie może jednak umknąć kilka istotnych kwestii: kitesurfing staje się bezpieczny po przebytym szkoleniu - zawsze pytaj gdy nie jesteś czegoś pewny/a; nigdy nie pływaj pod wpływem alkoholu.
5Czy podczas szkolenia jestem ubezpieczona/(y)?
Tak, wszyscy kursanci Surferowni są objęci ubezpieczeniem NNW, a instruktorzy posiadają aktualne OC.

 

Lista najczęściej zadawanych pytań. Kliknij w pytanie, aby je rozwinąć.

1Co potrzebuję na kurs kitesurfingu?
Potrzebujesz ręcznik, kąpielówki i 3 wietrzne dni aby zostać surferem :)
2Czy na kurs kitesurfingu muszę ze sobą coś zabrać?
Na czas kursu, wyposażymy Cię w niezbędny sprzęt i piankę, aby było cieplej, jedyne co warto zabrać to ręcznik oraz cieplejsze ubrania, które sobie założysz po zdjęciu pianki.
3Czy w cenę kursu wliczone są wszelkie niezbędne akcesoria do odbycia szkolenia, czy trzeba dodatkowo coś wypożyczyć?
W cenę kursu wliczone są: ubezpieczenie, opieka instruktora oraz cały niezbędny sprzęt potrzebny do przeprowadzenia zajęć.
4Czym jest International Kiteboarding Organization oraz PZKite?
International Kiteboarding Organization (www.ikointl.com) to międzynarodowa organizacja kitesurfingowa. Zajmuje się ona szkoleniem instruktorów i opracowywaniem programu szkolenia kursantów. PZkite w rozwinięciu Polski Związek Kiteboardingu to organizacja zajmująca się szkoleniem instruktorów oraz opracowaniem programów szkoleniowych. W naszej szkole otrzymasz certyfikat potwierdzający Twoje umiejętności z tych organizacji.
5Co to jest "Intro"?
To pierwszy etap nauki kitesurfingu, to na tym etapie dowiesz się niezbędnych informacji dotyczących wiatru, poznasz okno wiatrowe, dowiesz się czemu kite lata, spróbujesz swoich śił z latawcem treningowym, dowiesz się wszystkiego o konstrukcji sprzętu oraz systemach bezpieczeństwa.
6Czy łatwiej jest nauczyć się pływać na kiteboardingu gdy umiem jeździć na snowboardzie?
Snowboard ma znaczenie, umiejętność ta na pewno się przyda przy nauce pływania po wodzie.
7Czy jak pływałem na wakeboardzie to łatwiej będzie mi na kitesurfingu?
Zdecydowanie kitesurfing jest dużo bardziej progresywnym sportem.
8Czy jak pływałem na windsurfingu to będzie łatwiej nauczyć mi się kitesurfingu?
Osoby uprawiające wcześniej jakikolwiek sport związany z wiatrem (np. żeglarstwo) często szybciej radzą sobie w początkowych fazach kursu. U windsurferów możemy zaobserwować znacznie szybszą naukę na wszystkich etapach kursu.
9Jaka jest różnica oraz zalety kitesurfingu nad windsurfingiem?
Przede wszystkim windsurfing jest sportem bardziej siłowym, sprzęt, który potrzebujesz aby go uprawiać jest duży, niewygodny do transportu oraz składania, natomiast sprzęt kitesurfingowy składa się z plecaka, stosunkowo lekkiej oraz małej deski oraz trapezu, a to wszystko mieści się do bagażnika nawet małego autka i jest bezproblemowe do transportu miejskiego. Poza tym kitesurfing jest sportem, podczas którego dużo szybciej osiągniesz postępy.
10Czy łatwiej nauczyć się windsurfingu czy kitesurfingu?
Zdecydowanie kitesurfing jest dużo bardziej progresywnym sportem.
11Po co uczymy się na początku pływać z latawcem bez deski (body dragi), a dopiero potem uczymy się pływać na desce. Czy to nie strata czasu?
Nie. Body dragi to bardzo ważny element szkolenia kitesurfingowego. Po pierwsze są one bardzo istotną umiejętnością, którą ze względu na bezpieczeństwo musi opanować każdy kitesurfer. Dzięki body dragom dopłyniesz do zgubionej deski i wrócisz do brzegu w sytuacji awaryjnej. Ponadto podczas ich nauki trenujesz panowanie nad latawcem, do tego stopnia, że po opanowaniu wszystkich body dragów potrafisz sterować bez patrzenia na niego. Umożliwia to przejście do dalszych ćwiczeń czyli startów z deską.
12Jaki rodzaj kursu będzie odpowiedni dla mnie?
Jeśli jesteś początkującym kitesurferem lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem masz do wyboru zajęcia indywidualne, na których możesz wykupić pojedynczą godzinę i sprawdzić czy kitesurfing to sport dla Ciebie oraz kurs podstawowy, na których nauczysz się niezbędnych podstaw kitesurfingu. Jeśli swoje pierwsze godziny masz już za sobą rozważ kolejne etapy w kursach pakietowych: średniozaawansowanym i zaawansowanym.
Aby móc samodzielnie pływać i wypożyczać sprzęt musisz ukończyć co najmniej kurs Poziom 1+2 (początkujący + średnio zaawansowany). Po tym kursie będziesz potrafił bezpiecznie posługiwać się latawcem oraz pływać w lewą i prawą stronę. Po ukończeniu tego kursu wystawimy Ci międzynarodową legitymację, która certyfikuje Twoje umiejętności oraz umożliwia wypożyczenie sprzętu oraz korzystanie z akwenów na całym świecie! 
Jeśli chcesz doszkolić technikę lub nauczyć się specjalistycznych form pływania (takich jak freestyle czy wave) i wymiatać na wodzie polecamy lekcje indywidualne i specjalistyczne.
Pamiętaj, że decydując się na pakiety łączone masz taniej!
13Jaki kurs? Grupowy czy indywidualny?
Zarówno jeden i drugi rodzaj kursu ma swoje wady i zalety. Kurs indywidualny trwa krócej, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń nie musisz zmieniać się z innymi kursantami i czekać aż wykonają oni ćwiczenie, a instruktor ma możliwość skupienia się tylko na Tobie. Kurs grupowy trwa dłużej, lecz ćwiczenia wykonujecie na zmianę, co daje możliwość obserwowania i analizowania tego samego ćwiczenia wykonywanego przez drugą osobę (czasami takie spojrzenie na ćwiczenie z dystansem i zaobserwowanie cudzych błędów pomaga przy przyswojeniu wiedzy). Dodatkowo podczas szkolenia w grupie motywujecie się nawzajem i macie możliwość dokładnego zwizualizowania danego ćwiczenia. Szkolenie grupowe jest też tańsze. Podsumowując: jeżeli przyjeżdżasz ze znajomymi proponujemy szkolenie grupowe - mimo przerw na ćwiczenia partnera jest ono bardzo efektywne. Jeżeli masz mało czasu i cierpliwości wybierz szkolenie indywidualne.
14Nie mam pary do kursu aby realizować grupowy kurs, czy mogę przyjechać i zapisać się na kurs grupowy nie mając towarzyszy do zajęć?
Tak, zazwyczaj nie ma problemu dobrania kompana do zajęć grupowych.
15Czy mogę zmienić kurs grupowy na indywidualny oraz indywidualny na grupowy?
Pewnie, nawet jest to wskazane w przypadku gdy czujesz że w grupie lub samemu będzie szło Ci lepiej.
16Czy muszę się rejestrować lub zapisywać przed kursem? Czy kursy odbywają się codziennie?
Teoretycznie nie musisz się zapisywać wcześniej, możesz przyjść do nas i zapisać się w dniu kursu chociaż… może się zdarzyć że nie będzie miejsc lub rozpoczniesz zajęcia dnia następnego. Dlatego POLECAMY zarezerwować kurs wcześniej, bo dzięki temu: - możesz uzyskać zniżkę za wcześniejszą rezerwację, - masz pewność, że będzie dla Ciebie miejsce, - możesz umówić się na konkretną godzinę w dniu przyjazdu na pierwsze zajęcia. Kursy odbywają się codziennie przez cały sezon.
17Ile w rzeczywistości trwa kurs kitesurfingu. Ile godzin lub dni?
Przewidywany czas kursu to 3 dni, spędzając na zajęciach każdego dnia 4h. Dokładny czas szkolenia określisz wraz z instruktorem, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna.
18Czy da się ukończyć kurs przed czasem? Co w takiej sytuacji?
Jeśli instruktor dostrzega, że szybko i sprawnie wykonujesz ćwiczenia, nie przetrzymuje Cię na danym etapie, a przechodzi do kolejnego. Zdarza się że kursanci kończą 3 poziomy w czasie jednego.
19Czy godzina kursu równa się 60 minut?
Tak, godzina kursu jest równa 60minut, wyjątkiem jest ostatnia godzina podczas każdego wyjścia z instruktorem, która trwa 55minut - instruktor musi mieć czas na zmianę kursantów.
20Jak wyglądają godziny wyjść na zajęcia?
Kitesurfing uzależniony jest od wiatru, dlatego też Twojego dobra stworzyliśmy system sms-ów, który poinformuje Cię o warunkach wiatrowych opierając się na najlepszych informatorach prognozy. W sms-ie znajdą się również godziny Twoich zajęć. Zamienną formą może być bezpośredni telefon od dziewczyny z biura lub Twojego instruktora który poinformuje Cię o wszystkim :)
21Czy godziny kursu przepadają jeśli nie ma wiatru?
Nie, jeśli nie wieje wystarczająco mocno aby swobodnie przeprowadzić szkolenie, zmienimy termin kursu, szkolenie nie przepada. Gdy zabraknie wiatru oraz czasu wystawiamy voucher pozwalający na dokończenie kursu do końca przyszłego sezonu.
22W jakich godzinach otwarta jest szkółka?
Standardowe godziny otwarcia to 9.00-18.00. Otwieramy wcześniej oraz zamykamy później w wietrzne dni.
23Kiedy rozpoczyna się i kończy sezon?
Sezon rozpoczynamy 15 czerwca, a kończymy 15 września.
24Co robić gdy na półwyspie nie wieje?
Posiadamy szereg alternatyw na spędzenie aktywnie czasu: wakeboard, skoki ze spadochronem nad półwyspem helskim (jako nasz kursant masz specjalną zniżkę na skok tandemowy!), lekcje surfingu na Bałtyku. Zapytaj, a wskażemy Ci warte uwagi miejsca oraz szereg aktywności.
25Czy udzielacie pomocy z zakwaterowaniem?
W pobliżu znajduje się wiele miejsc noclegowych, z chęcią pomożemy znaleźć Ci odpowiednie miejsce.
26Kiedy kupić swój sprzęt – przed czy po kursie? W waszej ofercie jest taniej za szkolenie na własnym sprzęcie. Czy warto?
Zdecydowanie lepiej nabyć sprzęt PO kursie. Szkoląc się w Surferowni masz możliwość przetestować podczas nauki różne rodzaje latawców co umożliwi Ci wybór latawca dla siebie. Poza tym nie warto uczyć się na własnym sprzęcie – pierwsze godziny z latawcem to częste uderzanie nim o wodę, dlatego lepiej dla was zużywać nasz sprzęt. Sprzęt w szkole jest najnowszej technologi co zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort szkolenia.
27Jak zostać instruktorem kitesurfingu?
Przede wszystkim musisz nauczyć się pływać i swobodnie poruszać się po akwenie z wykorzystaniem latawca kitesurfingowego, a w drugim etapie zapisujesz się na kurs instruktorski, który trwa około 9-16 dni- zapytaj nas o najbliższy termin kursu :)

A TERAZ CZAS NA PRAKTYKĘ.