Chcesz być kitesurferem, ale nie wiesz jak zacząć?

Marzy ci się pływanie na desce z latawcem? A może każdego lata oglądasz kitesurferów w akcji i im zazdrościsz. Nie ma na co czekać!
Kitesurfing to fantastyczny sport oraz ogromna dawka zajawki i adrenaliny. Jeśli chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego zacząć, przeczytaj poniższe wskazówki, Jeśli nadal będziesz mieć pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami.

 

Gdzie mogę się nauczyć?

Jest wiele miejsc na świecie, gdzie można uprawiać kitesurfing, nie wszystkie jednak są odpowiednie dla początkujących. Twoja nauka będzie przebiegała szybciej i zdecydowanie przyjemniej tam, gdzie woda jest płytka i niezmącona falami. Najbliższym takim miejscem i jednym z najlepszych w Europie jest Półwysep Helski. W wietrzne dni na Zatoce Puckiej panują idealne warunki do nauki. Nie musisz się też obawiać o temperaturę wody. W porządnej grubej piance na pewno nie zmarzniesz podczas lekcji.

 

Jestem na Helu i co dalej?

Jeśli chcesz nauczyć się kitesurfingu, powinieneś zapisać się na kurs. Nauka samemu metodą prób i błędów nie jest dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze zajmie ci to znacznie więcej czasu. Po drugie potrzebujesz komplet sprzętu, który do tanich nie należy i nie warto w niego inwestować dopóki nie przekonasz się, że to sport naprawdę dla ciebie. Jednak przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo twoje i innych! Kitesurfing jest sportem ekstremalnym i wymaga odpowiedniego przeszkolenia, którego nie da się zastąpić czytaniem poradników czy oglądaniem filmów szkoleniowych. Instruktor podczas lekcji zadba o bezpieczeństwo i nauczy cię wszystkiego, co jest niezbędne, żebyś mógł pływać samodzielnie.

Pływający kitesurfer

 

Jak wybrać odpowiednią szkółkę?

Na Półwyspie jest zatrzęsienie szkółek, a ich oferty na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne. Jak zatem wybrać odpowiednią? Przede wszystkim bardzo ważny jest instruktor. To z nim spędzisz najwięcej czasu i od niego w bardzo dużej mierze będzie zależało tempo twoich postępów. Sprawdź kto pracuje w danej szkółce, czy instruktorzy są wykwalifikowani i mają odpowiednie uprawnienia. Kolejna sprawa to sprzęt, jakim dysponuje szkółka. Jako początkujący nie masz porównania, ale powinno ci zależeć, żeby od początku uczyć się na dobrym i nowym sprzęcie. Twój progres będzie szybszy, a lekcje przyjemniejsze. Przy okazji dowiesz się również na co zwracać uwagę przy zakupie własnego sprzętu w przyszłości.

Najważniejsze jednak jest twoje bezpieczeństwo. Zapewni ci je kompetentny instruktor i sprzęt dobrej jakości, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy cena kursu zawiera ubezpieczenie oraz asekurację motorówki.

Jak już znajdziesz właściwą szkółkę, koniecznie zarezerwuj termin wcześniej, szczególnie jeśli planujesz naukę kitesurfingu w szczycie sezonu.

 

Przed wyjściem na wodę kitesurfing copy

Ile czasu zajmie mi nauka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od kursanta, jego kondycji i koordynacji ruchowej. Regularne uprawianie sportu zdecydowanie wpływa pozytywnie na szybkość postępów w nauce kitesurfingu, szczególnie jeśli miałeś już do czynienia z deską (snowboard, deskorolka, surfing, windsurfing, wakeboard).

Możesz skorzystać z oferty kursów według programu Światowej Organizacji Kitesurfingu (IKO). Każdy poziom (IKO I, II i III) to zakres umiejętności, jakie nabędziesz w trakcie danego kursu. Liczba godzin przewidziana na każdy etap w przypadku większości kursantów wystarcza na to, żeby opanować dany poziom.

Lądowanie kitea

Lądowanie kite

 

Czy mogę się jakoś przygotować do lekcji?

Cały niezbędny sprzęt łącznie z pianką otrzymasz w szkółce, a instruktor udzieli ci wszelkich potrzebnych informacji. Warto jednak zadbać o dobrą kondycję. Kitesurfing co prawda wcale nie wymaga dużo siły, ale wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym, szczególnie podczas stawiania pierwszych kroków. Jeśli masz taką możliwość w swojej miejscowości, możesz również popływać na wake’u. Doświadczenie wakeboardowe przyda ci się gdy już opanujesz kontrolę nad latawcem i zaczniesz próbować startów z deską.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na naszą stronę www.surferownia.pl, a w razie pytań pisz śmiało, z przyjemnością na nie odpowiemy! :)

3 Komentarze

  1. Macias pisze:

    Aina świetny artykuł :) fajnie się go czyta :) Pozdro :)

  2. Dawid pisze:

    Super artykuł 😀 Pozdrawiam :)

  3. Znajomy wrzucił to na fejsie, wygląda zajawkowo – na 100% spróbuję w te wakacje!!!